כיצד ניתן להיזהר מרשלנות רפואית?

כיצד ניתן להיזהר מרשלנות רפואית?

אם אתם נמצאים לפני פרוצדורה רפואית, אם אתם זקוקים לניתוח או אפילו לקבלת מרשם מרופא, חשוב תמיד לשים לב מה ניתן לכם, כיצד מטפלים בכם ומהו מהלך העניינים. מתן תשומת לב לכל הליך רפואי חשוב במיוחד וזאת משום שמקרים של רשלנות רפואית אינם מעטים ועלולים להתרחש בכל סיטואציה. בכך, יש להיזהר מנזקים שעלולים להגרם בשל טיפול שאינו זהיר.

מתן תשומת לב לטיפול רפואי, יכול להציל חיים!

בארץ ובעולם ישנם לא מעט מוסדות רפואיים, מטפלים, רופאים, אחיות ושאר גורמים שהואשמו ברשלנות רפואית, בעוד שמקרים כאלה התרחשו בעיקר משום שצוות מטפל לא נקט בזהירות וברצינות הדרושה בעת מתן טיפול. בכך, רשלנות רפואית יכולה לגרום לנכות, החמרה במחלה, שיבושים במערכות הגוף, כמו גם מוות במקרים קיצוניים.

אם אתם מטופלים או קרובי משפחה של אנשים שעומדים לפני פרוצדורה רפואית, מומלץ כי תשימו לב לפרטים חשובים ובכך תוכלו למנוע אסון ולהציל חיים. אז לאילו פרטים יש לשים לב לפני טיפול או פרוצדורה רפואית? הנה כמה נקודות חשובות:

מהלך הפרוצדורה

בין אם אתם עוברים את הפרוצדורה הקלה ביותר (כמו הסרת שומה או טיפול ברפואה המשלימה), לבין אם מדובר בניתוח מעקפים – חשוב כי יינתן לכם הסבר מקיף על מהלך הטיפול. נסו להבין למה הטיפול עלול לגרום, מהן תופעות הלוואי והאם תידרש תקופת החלמה. פרטים אלה חשובים עבור ההמשך.

קריאת טפסים ומסמכים

פעמים רבות בחיים תצטרכו לחתום על טפסים ומסמכים מול קופות החולים, מול בית החולים בו תאלצו לשהות, כמו גם מול חברות הביטוח ושאר גורמים הקשורים לטיפולים רפואיים וכיסויים שונים. ולמרות הקושי והיעדר הזמן הפנוי, רצוי לעבור על כל מסמך ולהבין מה משמעותו ולאן הוא מוביל.

בכך למשל, אם תצטרכו לעבור טיפול רפואי בהזרקת סטרואידים, תוכלו לדעת מהן ההשפעות לטוב או לרע, וזאת בהצגת מסמך שמסביר אודות התהליך. בקבלת מרשם תרופתי, התייעצו גם עם הרוקח על נטילת התרופה וקראו בעיון את העלון שמסביר על תופעות הלוואי.

בחירת מטפלים ומוסדות רפואיים

דרך נוספת לוודא כי אתם נמצאים בידיים טובות, היא בחירת מוסד רפואי מקצועי ומומלץ כמו גם ביקור אצל מטפלים מקצועיים בלבד. רשלנות רפואית יכולה להגרם בלידה, בטיפול שיניים ואפילו בטיפול אסתטי! לכן יש תמיד לבחור במומחים ובטובים ביותר בתחומם.

הפסקת טיפול

אם אתם חווים טיפול שאינו נעים או כזה שאתם מרגישים כי יגרום לכם נזק, יש להפסיקו באופן מידי. טיפולים ברפואה המשלימה למשל, הנעשים על ידי מטפלים שאינם רופאים: עלולים לפגוע בגוף, בעיקר כשמדובר בגופו של אדם שסובל מכאבים כרוניים או באישה הרה. לכן יש תמיד להפסיק טיפול שאינו נכון, ולהתייעץ עם רופא מומחה.

לסיכום, מקרי רשלנות רפואית עלולים להתרחש בכל מקום ומכל סיבה, החל מלידה שהשתבשה, עד לניתוח פלסטי שהסב נזק פיזי למטופל. לכן חשוב לדעת כיצד מונעים סיבוכים ושיבושים ולפעול להפסקת הטיפול, בעת הצורך.

כתוב/כתבי תגובה