יפויי כח מתמשך מקוון – כיצד פועלים כדי להגיש בקשה?

יפויי כח מתמשך מקוון – כיצד פועלים כדי להגיש בקשה?

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי אשר נועד לאפשר לאדם שאינו יכול לקבל החלטות לגבי אורח חייו, להפקיד את קבלת ההחלטות בענינו בידי אדם אחד או יותר שהוא סומך עליהם (מיופה כח). מומלץ לעיין בדוגמא לייפוי כח מתמשך. מי שמתחיל בתהליך של הוצאת ייפוי הכוח כדאי שייעזר בעורך דין  שעבר הכשרה מתאימה והוסמך על ידי האפוטרופוס הכללי.

אדם הבוחר מרצונו החופשי למנות אדם אחר נקרא "הממנה". והאדם אשר מונה מטעמו נקרא "מיופה כח". יש להדגיש כי מינוי מיופה כח יש לעשות בזמן בו הממנה מבין את ההשלכות ומשמעות הדבר.  מינוי מיופה כח נועד לאפשר לאדם אחד לקבל החלטות בעלות השפעה על החיים.

ישנן סיבות רבות המובילות אדם לבחור מיופה כח מטעמו והראשונה בניהן היא הרצון והדאגה לחיים טובים בזמנים בהם מצב רפואי משתנה ויכולת השיפוט של האדם נפגמת. בין המצביים הרפואיים ניתן לכלול: מחלות זקנה בניהן דמנציה, תאונה, מוגבלות נפשית היכולה להתעורר עם השנים ועוד.  

ברוב המקרים בחירת מיופה כח מבוססת על  יחסי אמון וקרבה בין הממנה למיופה כח  כלומר בני זוג, הורים וילדים, אך ישנם  גם מצבים בהם יפוי כח ניתן לאדם בגלל מומחיות או ניסיון מקצועי כמו כמו: רואה חשבון או עורך דין.

לממנה ישנה אפשרות לבחור לתת ייפוי כוח מתמשך המגדיר יכולת שליטה בכלל ענייניו האישיים, בניהם גם החלטות הנוגעות לתחומים רפואיים ורכושיים,  או לבחור לתת למיופה כח יכולת החלטה לתחומים חלקיים. 

יפוי הכח המתמשך ייערך על ידי עורך דין על גבי טופס ייעודי מקוון. המסמך ייחתם וייערך על ידי איש מקצוע זה הרשום בלשכת עורכי הדין אשר עבר הכשרה מתאימה והוסמך על ידי האפוטרופוס הכללי לערוך יפויי כח מתמשכים.
בסיום מילוי הטופס באופן מקוון הממנה ומיופה הכח יחתמו על הטופס באופן ידני, וגם תבוצע חתימה אלקטרונית של הטופס , והמסמך יופקד במשרדי האפוטרופוס הכללי.

אז איך אפשר להוריד טפסים לייפוי כוח? הנה כול השלבים:

טופס הנחיות מקדימות – טופס שמטרתו לאפשר למיופה הכוח להבין את המשמעות של התהליך כמו גם למי שזקוק למיופה הכוח.

טופס ויתור על סודיות רפואיות – מי שירצה למנות אפוטרופוס מטעמו או מיופה כוח, יצטרך להותיר לאנשי המקצוע את היכולת לחזות במצב הרפואי שלו. אנשי המקצוע הם שופטים מנוסים שיכולו – על פי סקירת המצב הרפואי – לאשר את ייפוי הכוח.

בקשה למינוי תומך – טופס בקשה אותו ממלא מי שזקוק להשגה וסיוע בקבלת החלטות הנוגעות לחייו. הבקשה תאפשר להחליט בנוגע לנושאים בו זקוק האדם לתמיכה, החל מקבלת החלטות רפואיות עד לנושאים של ממון, רכוש וכספים. בכך אפשר לקבל את הסיוע המתאים.

סיוע של עורך דין מתאים

כתוב/כתבי תגובה