מיסוי מקרקעין

מיסוי מקרקעין

נושא המיסוי בישראל הוא נושא שנוי במחלוקת: מצד אחד המיסים נחשבים לא מאד גבוהים ביחס למדינות קפיטליסטיות (אבל גם סוציאליות) בעולם, ומצד שני המיסוי רב וחל על כל תחומי החיים כמעט. מיסוי מקרקעין הוא מבין המיסים הכבדים והגדולים ביותר והוא נחשב מורכב וקשה להבנה. עם זאת באמצעות רואה חשבון ושינויים במיסוי כמו מתן פטור מתשלומים מסוימים – רבים יכולים להתמודד עם המס בצורה קלה יותר. 

אבל מה זה חוק מיסוי מקרקעין?

חוק מיסוי מקרקעין הוא חוק שנחקק בשנת 1963 וחל על תאגיד או עסק אדם פרטי ועל כול גוף אחר שמוכר מקרקעין ממגוון סוגים. המס משולם על קרקעות, חלקות, דירות, משרדים, מגרשים חקלאיים, חנויות בתי עסק, בית פרטי, בניין מגורים וכולי. מטרת החוק לגבות מיסים מרווחי מכירת מקרקעין בעוד שמדובר במס שבח המוטל על מי שהרוויח מעסקת נדל"ן כזאת או אחרת. על פי החוק, מס שבח הוא נועד לגבות נתח מההפרשים שנוצרו ברווח שבין שווי המכירה ביום המכירה ובין הרווח שנוצר ביום הרכישה. 

מה נשלם בפועל?

אם מכרתם מקרקעין או נכס מכול סוג: חשוב להיעזר ברואה חשבון שיוכל לחשב את המס, לשקלל אותו בנתונים של המכירה ולהוסיף ניכויים ותוספים שיש במס. לעיתים רואה החשבון יוכל לבדוק אם אתם זכאים להחזר מס שבח בהתאם להפסדים שספגתם במידה ואתם עצמאיים או בעלי עסקים. על פי ההגדרות כל אדם המוכר נכסי מקרקעין מכול סוג חייב לשלם את המס. סיוע של רואה חשבון מיומן יכול להפחית תשלומים או לאפשר זיכויים שיקלו על התשלום. לכן חשוב לבחור איש מקצוע מתאים ומקצועי שיספק את המקסימום בעת מתן שירותים של רואה חשבון. 

כתוב/כתבי תגובה