חוק הפונדקאות – מה הוא אומר לגבי גייז

חוק הפונדקאות – מה הוא אומר לגבי גייז

במאמר זה נרחיב לגבי חוק הפונדקאות וכל הקשור אל אוכלוסיית הגייז, כאן תוכלו לקרוא אודות החוק הקיים כיום והוראת בג"ץ לתיקון חוק זה משום אפליה. קריאה נעימה.

חוק הפונדקאות

נכון לאוגוסט 2021 החוק הישראלי הקיים להסדר פונדקאות, חוק אשר מוכר בשם 'חוק הסכמים לנשיאת עוברים', אינו מאפשר לזוגות גברים ולגבר יחיד להביא לעולם ילד באמצעות תהליך פונדקאות בישראל. בחודש פברואר של שנת 2020 בג"ץ פסק שחוק זה פוגע בשוויון הזכויות ולכן אינו חוקי. ב- 21 לחודש יולי של שנת 2021 בג"ץ הורה לתקן את החוק אשר מפלה זוגות של חד מיניים וגברים יחידניים אשר מעוניינים להביא ילד לעולם באמצעות תהליך פונדקאות לגייז . הזמן שניתן לתיקון החוק הינו חצי שנה, כלומר עד ינואר שנת 2022.

מה קורה נכון להיום?

כיום (אוגוסט, 2021), זוגות גייז וגברים יחידים אשר מעוניינים להביא ילד לעולם אינם יכולים לעשות זאת באמצעות תהליך פונדקאות בישראל. לכן, הברירה היחידה שלהם היא פונדקאות בחו"ל כמו לדוגמה דרך סוכנות פונדקאות בארצות הברית . כאן מדובר על הליך המחייב הוצאה לא קטנה של סכומי כסף, בירוקרטיה ופרוצדורה אשר נעשית הרחק מהבית ומהמשפחה התומכת. בנוסף, קיימת חובת ביצוע בדיקה גנטית וזאת על מנת להוכיח שאכן קיים קשר גנטי בין האב לתינוק והסדר של אזרחות לתינוק (רק לאחר מכן התינוק יהיה זכאי לזכויות רפואיות סוציאליות).

לסיכום, חוק הפונדקאות בישראל כיום מסב קשיים להומוסקסואלים וגברים יחידים אשר מעוניינים להביא לעולם ילדים בארצם. בעקבות מחאה חריפה של קהילת הלהט"ב, ב- 2021 בג"ץ פסק שמדובר על אפליה והורה על תיקון חוק זה וזאת על מנת שגם הומוסקסואלים, כמו קבוצות אחרות באוכלוסייה, יוכלו ליישם את חוק הפונדקאות במדינתם ולהביא לעולם ילדים.

כתוב/כתבי תגובה