העסקת עובד זר ללא היתר, האם זה שווה את זה?

העסקת עובד זר ללא היתר, האם זה שווה את זה?

סביר להניח שכבר שמעתם על נושא זה, העסקת עובד זר ללא היתר, גם בקרב אנשים ידועים. כאן מדובר בעובדים זרים שאין להם אשרת עבודה חוקית, וזוהי עבירה מנהלית לכל דבר ועניין.

עבירה מנהלית

מעסיק שבעבר העסיק עובד זר ללא אשרת עבודה חוקית, היה צריך לשלם קנס מנהלי. אולם בשנת 2012 חל שינוי בנידון, אפילו שינוי דרסטי. על השינוי אחראית מדיניות רשות האוכלוסין וההגירה תחת סמכותו של משרד הפנים. לאחר שינוי זה, המדינה החליטה גם לנקוט בהליכים פליליים, נגד מעסיקים אשר העסיקו עובד זר ללא אשרת שהייה. עברה זו מכונה בשפה המשפטית – עבירה של העסקת עובד זר ללא היתר.

מתי עובד זר הוא חוקי ומתי לא?

לא כולם מודעים לעובדה מה גורם לעובד זר להיחשב כלא חוקי ומהם הצעדים שיש לנקוט בכדי שהוא כן יהיה חוקי.

מתי עובד הופך לחוקי?

למעסיק ניתן להעסיק עובד זר וזאת אך ורק לאחר שמקבלים היתר ממשרד הפנים ועליו להיות גם ברור. סוג העבודה הינו רלוונטי לחשיבות העסקתו של העובד הזר, והאם באמת קיים בו צורך ולשם מה?

תלוי גם במקצוע

העסקת עובד זר, קשורה גם למשלח ידו. ההליך הוא שונה כאשר מגישים בקשה עבור עובד/ת סיעודית למשל.

למעט זאת הבירוקרטיה חוגגת, יש הרבה מאוד טפסים, יש לבדוק האם לעובד הזר ביטוח בריאות, וביטוחים רלוונטיים אחרים, בנוסף ביטוח פנסיוני עבור העובד הזר, חוזה עבודה ועוד.

זכויות וחובות

חשוב מאוד שהמעסיקים יכירו את הזכויות והחובות שלהם, וזאת בכל ענפי העבודה, להבין מהם ניכויים מותרים ומהם ניכויים אסורים משכרו של העובד הזר, ויש גם ליחס חשיבות לתנאים הסוציאליים.

רוצים לצאת לדרך?

פנו אל משרד עורכי דין זרי חזן ושות'אחד ממשרדי העו"ד המובילים בארץ העוסק בתחום עובדים זרים ללא היתר, כך תדעו מהן ההשלכות על העסקת עובד זר ללא היתר.

מומלץ מאוד לצאת לדרך רק לאחר שמבינים את ההליך ואת מה שכרוך בו ובאופן מלא, ורק עו"ד הבקיא בכללים, החוקים והתקנות בתחום, יוכל לסייע לכם באמצעות ייעוץ ואפילו בעזרת פנייה לבית השפט.

למדו מתי אפשר לבקש הסדרת מעמד

כתוב/כתבי תגובה