מה זה משא ומתן?

משא ומתן הוא תהליך של תקשורת ודיאלוג בין שני אנשים או יותר המנסים להגיע להסכמה. ניתן לראות במשא ומתן תהליך שיתופי בו הצדדים המעורבים רוצים להגיע להסכמה הוגנת לכולם ולכן לא רק לאחד מהם.

על מנת להבין מהו משא ומתן, חשוב לדעת במה שונה משא ומתן מאינטראקציות אחרות. משא ומתן שונה מאינטראקציות אחרות מכיוון שיש לו מבנה פורמלי, הוא בדרך כלל ארוך, ולצדדים המעורבים יש כוח לא שווה.

ניהול משא ומתן – מה התהליך כולל?

תהליך המשא ומתן הוא כאשר שני צדדים או יותר מנסים להגיע להסכמה. מטרת המשא ומתן היא למצוא בסיס משותף שבו שני הצדדים מרוצים מהתוצאה. המפתח למשא ומתן מוצלח הוא הכנה ויכולת לבטא את עמדתך באופן שיאזן את הצרכים שלך עם אלה של הצד השני.

הצעד הראשון בכל משא ומתן צריך להיות פיתוח הבנה ברורה של מה אתה רוצה, מה יש לך להציע ועל מה אתה מוכן לוותר. הדבר החשוב ביותר בכל הנוגע למשא ומתן הוא ההכנה ורכישת מיומנויות ניהול משא ומתן. חיוני לדעת מה אתה רוצה לפני שאתה מתחיל לנהל משא ומתן, ואתה צריך לדעת מה הצד השני רוצה גם כן.

באילו מקרים מנהלים משא ומתן?

משא ומתן מתנהל בתחומי חיים רבים. ניתן להשתמש בו כדי לקבל את המחיר הטוב ביותר עבור מוצר, או לקבל החלטה אם לקנות מוצר או לא. משא ומתן משמש גם בעסקאות עסקיות, כגון מיזוגים ורכישות. בחוק, משא ומתן עשוי להתרחש כאשר אדם אחד רוצה משהו מאדם אחר, אך הוא אינו יכול לקבל זאת בכוח עקב סיבות משפטיות כמו חוקי הסגת גבול או חוקי זכויות קניין. 

במקום לקחת את זה בכוח, שני האנשים ינהלו משא ומתן זה עם זה עד שיגיעו להסכמה לגבי הזכויות שיהיו לכל אחד מהם.

כתוב/כתבי תגובה