מתי תזדקקו לשירותיו של נוטריון

מתי תזדקקו לשירותיו של נוטריון

על פי חוק הנוטריונים התשל"ו 1976, נוטריון הוא עורך דין, חבר בלשכת עורכי הדין שיש לו ניסיון של לפחות עשר שנים בעיסוק בתחום המשפטי. ועדה מיוחדת במשרד המשפטים מאשרת סמכות נוטריון על פי הקריטריונים שהוזכרו לעיל וקריטריונים נוספים. הועדה מפקחת על הפעילות של הנוטריונים בארץ ומטילה קנסות על עורכי דין שמבצעים פעולות שיש סמכות רק לנוטריונים לבצע. אם אתם תוהים מתי תזדקקו לשירותיו של נוטריון, כדאי מאוד שתקראו את המאמר הבא.

מהם תפקידי הנוטריון?

נוטריון מהווה את הסמכות המשפטית לכתיבת חוזה בין שני צדדים תוך התחשבות בהלכות המשפט. לא מעט אנשים פונים לנוטריון על מנת שיפרש להם מסמך משפטי ויסביר להם על מה הם חותמים. גם בכדי לאשר נכונות של מסמכים בינלאומיים על מנת שיהיה להם תוקף משפטי בארץ יש צורך בשירותיו של נוטריון. סטודנטים אשר מעוניינים ללמוד בחו"ל ונדרשים להציג אישורים שונים כגון: תעודת השכלה, תעודת בגרות או כל תעודה אחרת, אישורים רפואיים ועוד, חייבים אישור של נוטריון על המסמכים שעליהם להציג, על ההעתק של המסמכים הללו ועל  תרגום נאמן למקור. גם בכדי להוציא דרכון זק יש צורך באישור נוטריון וכן גם על מסמכים כגון: תעודת לידה, תעודת אזרחות ותעודת נישואין.

תפקידים נוספים של הנוטריון

בעבר, כל אדם שהיה מעוניין להעניק תוקף למסמכים במדינות שונות בחוץ לארץ, היה נדרש לעבור ביורקטיה שלמה שכללה את משרד המשפטים, משרד החוץ, קונסוליית המדינה הזרה ועוד וזאת בכדי שיאשרו לו את החתימות הנדרשות וכך המסמך יקבל את התוקף הסופי שלו. כיום מדובר על הליך הרבה יותר פשוט וקל וזאת הודות לאמנת האג הבינלאומית שנחתמה באוקטובר 1961. אמנה זו עוסקת בביטול הצורך באימות מסמכי חוץ ציבוריים על ידי קביעת סטנדרט אחיד לכל המדינות שחתמו על האמנה המדוברת שקרויה: אמנת אפוסטיל. אמנה זו  צריכה להינתן לאחר שהמסמכים אושרו על ידי נוטריון.

זקוקים לייעוץ משפטי? פנו עוד היום – עו"ד ליאור ביבי.

כתוב/כתבי תגובה