יצירת הסכם מייסדים – מתי נצטרך את זה?

הרבה יזמים מקימים חברה חדשה או סטרטאפ, ופעמים רבות זה מתבצע על ידי חיבור בין שניים או יותר צדדים. במקרים כאלו בהם מספר אנשים מחליטים על הקמה משותפת, יש לעגן בצורה חוקית את החוזה ביניהם וזה נקרא הסכם מייסדים.  

מה זה הסכם מייסדים ומה הוא כולל

הסכם מייסדים הוא הסכם משפטי עסקי אשר מבטא את הדרך בה מתנהלת שותפות עסקית בין צדדים שונים לחוזה בכל מה שקשור להקמה של סטרטאפ או חברה חדשה. הוא למעשה מסדיר את הדרך בה דברים יתנהלו, מה הזכויות של כל אחד מהצדדים לחוזה ויש חשיבות רבה ליצור הסכם כזה בשלבים מוקדמים ביותר ועדיף אפילו לפני הקמת החברה. מטרת ההסכם לעזור למנוע מחלוקות וויכוחים שיכולים לצוץ בכל מה שקשור להחלטות עסקיות הנוגעות לחברה כמו למשל הכנסה של משקיעים חדשים.

מהי הדרך הנכונה ליצור הסכם מייסדים

משום שמדובר בחוזה משפטי שיש לו השלכות חוקיות משפטיות, יש חשיבות גדולה ליצור הסכם כזה באמצעות עורך דין המתמחה בתחום ולעיתים מומלץ לשלב גם ייעוץ של רואה חשבון שתחום התמחותו הוא מיסוי. עורך הדין ינסח הסכם שיכלול התייחסות לכל הסעיפים החשובים כמו איך מתמודדים כאשר יש מחלוקות שונות, איך מתקבלות החלטות, תפקידי כל אחד מהצדדים בחברה, מכירת חלק בחברה, מינוי דירקטוריון, סודיות, אי תחרותיות ועוד.

קראו על תביעה לפינוי מושכר >>>

האם יש הבדל בין הסכם מייסדים והסכם שותפים

עקרונית שני ההסכמים דומים במהות שלהם והנושאים שהם כוללים דומים בעיקרם כאשר ההבדל העיקרי הוא שהסכם מייסדים נחתם כאשר מחליטים על הקמת חברה בע"מ בעוד שהסכם שותפים נכתב כאשר מעוניינים ליצור שותפות בין מספר גורמים. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם עורך דין ולקבל הכוונה איזה הסכם הוא הנכון.

כתוב/כתבי תגובה